On This Page
Athletic Hall Of Fame Inductees
The Alumni Association Athletic Hall of Fame was established in 1982 to honor those alumni who achieved excellence and distinguished themselves in Fairfield's athletic programs. Each year inductees are selected through a nomination process by the Athletic Hall of Fame Committee and honored at a spring induction ceremony.
Special Team Recognition Awards
The Alumni Association gave special recognition to various teams and clubs that achieved a milestone in a particular season.
Year of Recognition | Name | Season Year |
---|---|---|
2018 | Men's Basketball Team | 1972-1973 |
2018 | Women's Basketball Team | 2000-2001 |
2011-2012 | Men's Club Lacrosse - Undefeated Regular Season/ Won New England Club Championship | 1987 |
2003 | Men's Founding Baseball Program | 1951 |
2002 | Men's Founding Club Lacrosse Program | 1972 |
2001 | Men's Founding Basketball Program | 1948-1951 |
1996 | First Club Football Team | 1996 |
1995 | Women's Basketball Team - First and Only Undefeated Basketball Team | 1974-1975 |
1993 | Men's Cross Country Team - Fairfield's First Intercollegiate Sports Team | 1948 |
2021 Honorees
Name | Sport |
---|---|
Kristen Coleman '11 | Women's Lacrosse |
Ahna Johnson '09 | Women's Soccer |
Rachel Romansky '14 | Volleyball |
Michelle Yoshida '12 | Women's Swimming and Diving |
1998 Volleyball Team | |
1968-69 Men's Rugby Team |
Past Inductees
Year of Induction | Names | Sport |
---|---|---|
2017- 18 |
Colin Kiley '71 Tim Malay '94 Katherine Mann-McCabe '10 Michael O'Keeffe '13 Lauren Thomas '04 |
Rugby Ice Hockey Volleyball Soccer Field Hockey 1972-73 Men's Basketball Team 2000-01 Women's Basketball Team |
2016–17 |
JulieAnne Forman Dietz ’02 Drew Henderson ’93 Christian Jung ’99 C.J. Kemp ’03 Tim O'Toole ’86 Kevin Ryan ’97 |
Women’s Soccer Men’s Basketball Baseball Men’s Lacrosse Men’s Basketball – Professional Achievement Award Ice Hockey – Posthumous Induction |
2015–16 |
Ben Andrews ’11 James Brown ’69 Michael Bocklet ’07 Amy Hanson Ostella ’97 Paul Sheehy ’85 Sabra Wrice ’08 |
Men’s Rowing Men’s Basketball – Posthumous Induction Men's Lacrosse Women’s Tennis Men’s Rugby Women's Basketball |
2014–15 |
Kate Abromovitch ’93 Dani Brown ’03 Doug Ciacci ‘65 Page Driscoll Syron ’98 Kelly Steele Aldrich ’05 |
Women’s Basketball Field Hockey Men's Rugby Women’s Basketball Women’s Swimming |
2013-14 |
Darren Phillip '00 Edward (Ted) Spencer Jodie Kuczarski Shanon '99 |
Men's Basketball Former Men's Lacrosse Coach Field Hockey |
2011-12 |
Colleen Cunningham-Taylor '01 Chris Duffy '93 Jim Fitzpatrick '70, M.A.'72 Tom Lopusznick '00 Michael Pike '96 |
Lacrosse Rowing - Professional Achievement Service to Athletics Baseball Baseball |
2010-11 |
Gail Strumpf Cheney '01 Pamela Cluff '01 Joseph "J.C." Groarke '99 Ellen Sarosy Kiernan '03 |
Basketball Soccer Lacrosse Softball |
2009-10 |
Joanne Saunders '02 Samuel Peterson '97 |
Volleyball Lacrosse |
2008-09 |
Adam Ferreri '01 Mellissa Santos '03 |
Football Softball |
2007 |
Corrine Carlson '01 Stephen Dogmanits '01 Trisha Elser-Grim '92 Izabella Kotowski '02 Spencer Steele '00 |
Volleyball Football Basketball Field Hockey Lacrosse |
2006 |
Abby Allan '00 Jim Lopusznick '00 Theresa O'Connor '99 Christen Veach '97 |
Soccer Football Softball Soccer |
2005 |
Matthew Callaghan '98 Elizabeth Bower Curran '00 Jessica Grossarth '98 Ian MacNeill '97 Jennifer McLaughlin Strauss '00 |
Lacrosse Volleyball Basketball Cross Country Volleyball |
2004 |
Matthew Baron '92 Hugh Coyle '88 |
Swimming & Diving Lacrosse |
2003 |
Paul Davis Greg Francis '97 Kelli Hurley '98 |
Rugby Moderator Basketball Soccer |
2002 |
Shannon Bowman '97 Melissa Gassler '95 Kara Burmaster Heckler '96 Dr. John McCarthy |
Basketball Tennis Soccer Ice Hockey Coach |
2001 | Catherine Bassi-Desmarais '93 Troy Bradford '89 Dianne Nolan M.A.'89 Christine Fryer Paprocky '96 |
Swimming & Diving Basketball Basketball Coach Basketball |
2000 |
Frances Arthurs '95 Christopher McTague '95 Bob Meyers '83 Jack Smith '85 |
Cross Country Swimming & Diving Football Ice Hockey |
1999 |
Janet Kendall Douaire '86 Kathleen Heller '91 Michael McCann '94 William Mraz '73 Patrick Yerina '86 |
Field Hockey Swimming & Diving Tennis Lacrosse Basketball |
1998 |
Dr. Joseph Grassi (posthumously) Jim McElderry '93 Ralph Rehn '75 James Turney '91 Kim Zagajeski-Gallagher '91 |
Tennis Coach Soccer Basketball Swimming & Diving Softball |
1997 |
Lisa Mikelic '91 Charles Phillips '67 Patricia Sacca-Fabbri '91 Michael Svab '90 |
Basketball Basketball Basketball Baseball |
1996 |
Paul Barnes '67 Jeffrey Gromos '87 |
Football Co-Founder Basketball |
1995 |
Gary Dittrich '74 Stephen Festa '84 James Kuhlmann John McConachie '69 Arthur "A.J." Wynder '87 |
Basketball Coach Ice Hockey Soccer Coach Golf Basketball |
1994 |
Michael Collins '77 Christopher O'Connell '87 Dana Pellegrino '88 Alberto Zappala '82 |
Cross Country & Track Swimming & Diving Basketball & Softball Baseball & Soccer |
1993 |
Peter DeBisschop '83 James Hanrahan M.A.'52 Elizabeth Sterling '84 Brendan Vane '79 |
Basketball Basketball Coach Basketball Baseball |
1992 |
Carolyn Hodges '84 Rev. Victor Leeber, S.J. Thomas Meyers '82 |
Basketball Service to Athletics Football |
1991 |
William Barnes III '80 Christopher Galvin '72 Tony George '86 Robert Hutter '63 |
Baseball Rugby Basketball Basketball |
1990 |
Fred Barakat Katrina Fields '85 |
Basketball Coach Basketball |
1989 |
Kim Fisher '78 Mark Longwell '82 Joseph Miko '51 Mary Rowe |
Basketball Soccer Basketball, Cross Country & Track Service to Athletics |
1988 |
John Keefe Cato '82 Craig Leach '81 |
Baseball Football |
1987 |
Michael Beaudoin '79 Robert Brennan Sr. Nicholas Macarchuk '63 Donna Margine '81 Edmund Sybertz '72 Jerome Williams '80 |
Baseball Service to Athletics Basketball Basketball Ice Hockey Basketball |
1986 |
Stephen Balkun '78 Brian Burke '68 Patrick Burke '66 Robert Ciccone '77 Jean-Guy Laflamme '72 |
Basketball Football Basketball Baseball Ice Hockey |
1985 |
Joseph DeSantis '79 Robert Kownacki '78 James Monahan '72 Mark Young '79 |
Basketball Baseball Ice Hockey Basketball |
1984 |
Michael Branch '66 C. Donald Cook '63 Arthur Crawford '61 Raymond Kelly '75 Lawrence Puzzo '73 |
Basketball Service to Athletics Basketball Basketball Lacrosse |
1983 |
George Bisacca Robert Jenkins '62 Joseph Kehoe '52 Robert Markovic '54 Joseph von Ehr '74 |
Athletic Director & Basketball Coach Basketball Basketball Basketball Cross Country & Track |
1982 |
John Barry '62 Norbert Fahey Jr. '53 Thomas Finch '71 Robert Gerwien '55 William Granata '69 George Groom '73 William Jones '68 Frank Magaletta '70 John O'Connell '55 John Redway '59 John Ryan '74 |
Cross Country & Track Baseball & Basketball Baseball & Basketball Basketball Baseball & Football Basketball Basketball Basketball Basketball Baseball Basketball |