Undergraduate Course Schedule

View the Graduate Course Schedule

Register online through my.Fairfield

Spring 2015

Course Sec CRN CR Course title Eve Time/date Professor
EG 145 A 32845 3 Mathematical Analysis MR 8:45-10:45 am Reckinger S
EG 145 B 32846 3 Mathematical Analysis MR 2-4 pm Reckinger S
EG 325 A 34043  3 Engr Applications of Numerical Methods TF 11-12:15 pm Balaji U
EG 391 A 33827  3 Senior Design II T 5-6:15 pm Etemad S
EC 270 A 33288  3 Engineering Economics TF 9:30-10:45 am Nantz K
AE 287 A 32046  3 Engineering Ethics MR 2-3:15 pm Schmidt D
CR 245 A 33829  3 Digital Design I MR 12:30-1:45 pm Lyon D
CR 245L A 33831  1 Digital Design I Lab F 2-4 pm Cavallo J
CR 245L B 33805  1 Digital Design I Lab W 2-4 pm Mandello M
CR 245L C 33806  1 Digital Design I Lab S 2-4 pm Mandello M
CR 320 A 33208  3 Computer Networks S 2-4:30 pm Mathur N
EE 221 A 32110  3 Frequency Domain Circuit Analysis MR 9:30-10:45 am Munden R
EE 331 A 32012  3 Analog Electronics Design

MR

W

11-11:50 am

10-10:50 am

Balaji U
EE 331L A 32488  1 Analog Electronics Lab W 6:30-8:30 pm Denenberg J
EE 335 A 33804  3 Microelectronics T 9:30-12 pm Munden R
EE 346 A 33828  3 Embedded Microcontrollers S 9-11:30 am Lopes E
EE 346L A 33830  1 Microcontroller Lab S 11:30-1 pm Lopes E
EE 352 A 33856  3 Digital Communications T 6:30-9 pm Denenberg J
EE 360 A 34076  3 Power Electronics IND Independent study Denenberg J
ME 203 A 31973  3 Kinematics and Dynamics MR 2-3:15 pm Zabinski M
ME 203 B 33214  3 Kinematics and Dynamics MR 3:30-4:45 pm Zabinski M
ME 307L A 32489  1 Dynamics Systems Lab T 3:30-5:30 pm Selsky G
ME 307L BBB 32490  1 Dynamics Systems Lab T 6:30-8:30 pm Selsky G
ME 308 AAA 32250  3 Strength of Materials R 6:30-9 pm TBD
ME 308 B 33215  3 Strength of Materials MR 12:30-1:45 pm Zabinski M
ME 318 AAA 32251  3 Finite Element Analysis W 6:30-9 pm Bauer G
ME 318 B 33216  3 Finite Element Analysis MR 6:30-9 pm Srinivas Sundarram S
ME 327 A 33217  3 Applic of Fracture Mechanics in Engr Design W 6:30-9 pm McFadden J
ME 342 A 31903  3 Appliacations of Thermodynamics TF 2-3:15 pm Etemad S
ME 342 B 33218  3 Appliacations of Thermodynamics MR 3:30-4:45 pm Etemad S
ME 347 A 31985  3 Fluid Mechanics MR 11-12:15 pm Reckinger S
ME 347 BBB 33807  3 Fluid Mechanics T 6:30-9 pm Anekwe C
ME 348L A 32491  1 Thermal and Fluids Lab R  1-3 pm Wojna R
ME 348L BBB 32492  1 Thermal and Fluids Lab R 6:30-8:30 pm Cupic K
ME 353 A 33808  3 Computational Fluid Dynamics T 6:30-9 pm Mascarenhas B
ME 372 A 33809  3 Applications of Theory of Elasticity MR 11-12:15 pm Srinivas Sundarram S
MC 300 A 31950  3 Feedback and Control Systems  TF 12:30-1:45 pm Munden R
MC 305 A 33235  3 Design of Mechatronics Systems R 6:30-9 pm Judge A
MF 240 A 32252  3 Computer Aided Manufacturing II  M 6:30-9 pm Craciun C
CD 211 A 32848  3 Engineering Graphics I MR 12:30-1:45 pm Schaer D
CD 211  B 32327  3 Engineering Graphics I MR 2-3:15 pm Schaer D
CS 131 A 34008  3 Fundamentals of Programming MR 11-12:15 pm Yoo W
CS 131 B 34081  3 Fundamentals of Programming F 6:30-9 pm Govindaraja B
CS 342 A 32283  3 Theory of Computation

MR

W

11-11:50 am

10:-10:50 am

Bernhardt C
SW 131 A 32849  3 Fundamentals of Programming MR 11-12:15 pm Yoo W
SW 131 B 34082  3 Fundamentals of Programming F 6:30-9 pm Govindaraja B
SW 201 A 32131  3 Software Engineering Methods T 6:30-9 pm Rusu A
SW 202 A 32013  3 Software Design Methods T 2-4:30 pm Rusu A
SW 205 A 32850  3 Software Testing and Maintenance W 6:30-9 pm Galasso T
SW 314 A 34083  3 Network Concepts W 6:30-9 pm Sette M
SW 327  A 32861  3 Operating Systems and Programming R 6:30-9 pm Corcoran J
SW 399  A 33219  3 Algorithms R 6:30-9 pm LaMastra P
MA 146  A 32694  4 Calculus II: Engr & Physics Majors

TF

W

12:30-1:45 pm

1-1:50 pm

Ryan D
MA 146  B 32695  4 Calculus II: Engr & Physics Majors

TF

W

11-12:15 pm

11:-11:50 am

Wakin S
MA 321 A 33083 3 Ordinary Differential Equations TF 9:30-10:45 am Striuli J
MA 321 B 33084  3 Ordinary Differential Equations MR 8-9:15 am Fine B
MA 332 A 32074  3 Partial Differential Equations MR 2-3:15 pm Demers M
MA 342 A 32435 3 Theory of Computation

MR

W

 11-11:50 am

10-10:50 am

 Bernhardt C
PS 16 FFF 33125  3 General Physics II TR 5-6:15 pm Dlugos D
PS 16L B 32424  1 General Physics II Lab (lab fee required) R 6:15-8:45 pm Cavallo J
PS 16 A 31879  3 General Physics II

TF

W

11-12:10 pm

10-10:50 am

Xu M
PS 16 C 31881  3 Genderal Physics II

MR

W

9:30-10:40 am
9-9:50 am
Stott J
PS 16L     1 General Physics II Lab (lab fee required)   See Physics Lab Schedule