Graduate Course Schedule

View the Undergraduate Course Schedule | Register online at my.Fairfield

Spring 2015

Course CRN CR Course Title Eve Time Professor
EG 400 01 32105 1 Internship Studies Spring 2015 Ind Study Hoffman H
EG 410 01 33986 1 Engl Skills/Engr Grad Students M 1-2:30 pm Jancosek Torff S
EG 410 02 34042 1 Engl Skills/Engr Grad Students M 3:30-5 pm Jancosek Torff S
MSSE
SW 400 01 32137 3 Software Engineering Methods T 6:30-9 pm Rusu A
SW 401 01 32103 3 Software Design Methods T 2-4:30 pm Rusu A
SW 404 01 33233 3 Network Concepts W 6:30-9 pm Sette M
SW 407 01 33813 3 Java for Programmers T 6:30-9 pm Corcoran J
SW 409 01 32005 3 Advanced Programming in JAVA M 6:30-9 pm Galasso T
SW 409  02  33814 3 Advanced Programming in JAVA  M 2-4:30 pm   Marquis M
SW  409  03  33815 3 Advanced Programming in JAVA  W 2-4:30 pm  Marquis M
SW 410 01 32257 3 Enterprise JAVA T 6:30-9 pm TBA
SW 420 01 32870 3 Software Testing and Maintenance W 6:30-9 pm Galasso T
SW 427 01 32121 3 Operating Systems and Programming R 6:30-9 pm Corcoran J
SW 499 01 32516 3 Algorithms R 6:30-9 pm LaMastra P
SW 506 01 33816 3 Visual C# for Programmers II R 2-4:30 pm Guelakis W
SW 512 01 32136 3 Web Development II with ASP.net T 11-1:30 pm Guelakis W
SW 518 01 32871 3 Data Mining and Business Intelligence T 6:30-9 pm Mis F
SW 530 01 32322 3 Introduction to Information Security M 6:30-9 pm Ramsey M
SW 550 01 31974 3 Capstone Professional Project I R 6:30-9 pm Yoo W
SW 551 01 33817 3 Capstone Professional Project II M 6:30-9 pm Yoo W
SW 596 01 33818 3 Network Routing and Switching R 6:30-9 pm Angelo R
MSECE
ECE 415 01 33821 3 Engr Applications of Numerical Methods TF 11-12:15 pm Balaji U
ECE 420 01 32331 3 Readings in Electrical & Computer Engr W 2-4:30 pm Lyon D
ECE 435 01 33822 3 Microelectronics T 9:30-12 pm Munden R
ECE 448 01 33823 3 Embedded Microcontrollers S 9-11:30 am Lopes E
ECE 44L 01 33824 3 Embedded Microcontrollers Lab S 11:30-1 pm Lopes E
ECE 457 01 33825 1 Advanced Linear Systems F 9:30-12 pm Fullman H
ECE 460 01 33226 3 Network Programming S 2-4:30 pm Mathur N
ECE 485 01 33826 3 Digital Communications  T 6:30-9 pm Denenberg J
ECE 485 02 34093 3 Digital Communications  W 11-1:30 pm Denenberg J
MSME
ME 425 01 33810 3 Engr Applications of Numerical Methods TF 11-12:15 pm Balaji U
ME 427 01 33231 3 Applic of Fracture Mechanics in Engr Design W 6:30-9 pm McFadden J
ME 428 01 33811 3 Computational Fluid Dynamics T 6:30-9 pm Mascarenhas B
ME 472 01 33812 3 Application of Theory of Elasticity M/R 11-12:15 pm Srinivas Sundarram S
MC 400 01 32258 3 Feedback & Control Systems TF 12:30-1:45 pm Munden R
MC  405  01  33236 3 Design of Mechatronics Systems 6:30-9 pm  Judge A
MSMOT
CP 551 01 34109 3 Capstone I Project Execution & Results F 3:30-5:30 pm Hoffman H
CP 552 01 32259 3 Capstone II Project Execution & Results F 6:30-9 pm Hoffman/Ramsey
DM 405 01 32518 3 Supply Chain Design M 6:30-9 pm van der Kroef A
DM 460 01 31975 3 Project Management T 6:30-9 pm Hoffman H
GK 415 01 32104 3 Information Systems M 6:30-9 pm Nori R
RD 485 01  32323 3  Management of Intellectual Property  6:30-9 pm  TBA
RD 500  01 32260 3 Intro to Systems Engineering   W  6:30-9 pm  Hoffman H